2020-08-12

4 tipy – Takto si udržíte svoje peniaze pod kontrolou

V tomto článku ponúkame 4 konkrétne rady, ako si lepšie udržíte svoje peniaze pod kontrolou. Všetko pre to, aby ste boli pripravený na nečakané udalosti a nedostali sa do finančných ťažkostí. Môžete to brať ako nový začiatok pre vašu peňaženku.

Rozpočet je A a O

Ako všetci vieme, niekedy je veľmi ťažké sledovať, kam naše peniaze odchádzajú. Ak si zostavíte nejaký rozpočet, získate lepší celkový obraz o svojich peniazoch a zároveň sa môžete pripraviť na mesiace, o ktorých už dopredu viete, že budú náročnejšie. Ako nato? Takže nahliadnite do svojej bankovej appky a spíšte si všetky svoje výdavky. Už tu zistíte, či si musíte nanovo nastaviť svoje priority, pokiaľ ide o financie, najmä ak míňate viac, ako zarábate.

Druhým krokom je vytriediť si všetky pevné mesačné náklady – napríklad bývanie, mobil či účet za elektrinu. Navyše môže byť dobré počítať s pravidelnými každoročnými výdavkami, ako napríklad cestná daň, narodeninové či vianočné darčeky. Takto dosť rýchlo pochopíte, koľko peňazí vlastne máte každý mesiac k dispozícii. Teraz ide o stanovenie priorít pre vaše peniaze.

Na stránke shoppalagom.se je k dispozícii šikovný nástroj na zostavenie rozpočtu, kde si môžete veľmi rýchlo zostaviť svoj vlastný rozpočet.

Stanoviť prísnejšie priority

Tak ako sa uvádza v názve, je dôležité, aby ste si určili priority, na čo budete míňať peniaze. Je možno načase pozrieť sa na rôzne paušály a streamové služby? Pravdepodobne nepotrebujete všetky. Možno je tiež namieste vzdať sa kávy so sebou, ktorú si každé ráno kupujete? V tom prípade zistíte, že ušetríte veľa peňazí. Stačí, ak si lepšie stanovíte priority.

Sporte 10 %

Keď sa pustíte do plánovania svojich financií, odporúčame, aby ste si začali aj sporiť. Základným pravidlom je, že približne 10 % z príjmu by malo ísť na sporenie, ak je to možné. V prvom rade je dôležité sústrediť sa na vybudovanie rezervy vo výške približne 2 – 3 mesačných príjmov. Budete tak lepšie pripravení na nečakané výdavky a zároveň získate väčšiu finančnú istotu.

Inšpirujte sa

Na internete nájdete množstvo rôznych fór, blogov a facebookových skupín, kde sa môžete inšpirovať druhými ľuďmi. Môže vám to pomôcť získať viac peňazí na každodenný život, ale aj nadobudnúť väčšiu finančnú gramotnosť.