2020-01-28

Peniaze vám tak vydržia dlhšie

Niekedy môže byť náročné vystačiť s peniazmi, najmä v prvom mesiaci v roku. Black Friday, Vianoce a novoročné výpredaje majú často tendenciu urobiť prievan v peňaženke. Spoznávate sa? V tom prípade ste na správnom mieste! V tomto článku ponúkame rady, ako môžete svoje peniaze nastaviť tým správnym smerom. Teraz sa postaráme o to, aby peniaze vydržali dlhšie.

1.        Plánujte si jedlo

Vytiahnite pero a papier a kým pôjdete na nákup, spíšte si starý dobrý nákupný zoznam. Takto minimalizujete možnosť spontánnych nákupov, ktoré z dlhodobého hľadiska stoja veľa peňazí. Rada nad zlato: nechoďte do obchodu hladný – všetci vieme, ako sa to končí!

2.      Získaná výhoda

Ak budete míňať peniaze iba na nevyhnutné veci (nájom, jedlo a bývanie), zistíte, že dokážete veľmi veľa ušetriť. Chápeme, že to možno neznie ako veľká zábava, ale dajte tomu jeden mesiac – peňaženka sa vám za to poďakuje!

3.       Nechajte auto v garáži

Chápeme, že je pohodlné ísť do práce autom. Dovoľte nám teda jednu priateľskú radu: Ak je to možné, choďte namiesto toho bicyklom, pešo či autobusom. Naše drahé životné prostredie vám bude za to naveky vďačné a zároveň ušetríte veľa peňazí za benzín.

4.      Obed v škatuľke

A, samozrejme, obed z domu v plastovej škatuľke, táto čarovná plastová tlačiareň na peniaze. Už sme o nej hovorili, ale oplatí sa to zopakovať. Ak si vezmete do práce alebo do školy obed so sebou, dokážete ušetriť veľa peňazí. Čo poviete na XX eur ročne? Prečítajte si viac o zázraku v podobe obedu v škatuľke tu.

5.      Pozrite sa do bankovej appky

Veľmi účinný spôsob, aby ste videli, kam odchádzajú vaše peniaze. Vďaka tomuto zvyku lepšie pochopíte, ktoré výdavky nie sú nevyhnutné a bez ktorých dokážete žiť. Keď s tým začnete, navrhujeme, aby ste si začali zostavovať rozpočet na základe toho, čo ste sa o svojich peniazoch naučili. Win-win.

6.       Paušály a dohody

Určite sa spoznávate, zrazu vám z účtu odíde XX eur, pričom ani neviete, za čo. Možno nejaká streamová služba? Rada od Shoppa Lagom je prehodnotiť všetky paušály a zrušiť tie, ktoré nepoužívate. Pozrite si dokonca aj zmluvu s dodávateľom elektriny, úver a podobne a zvážte, či by ste vedeli nájsť niečo lacnejšie.

Tak! Potľapkajte sa po pleci, práve ste urobili prvý krok smerom k lepším osobným financiám. Ak budete dodržiavať tieto rady, ručíme vám za to, že peniaze vám každý mesiac vydržia dlhšie – budete tak môcť žiť, ako chcete, a budete na to mať peniaze. Otázkou je iba to, čo sa rozhodnete urobiť so zvyšnými peniazmi. Možno je na mieste pohladiť trošku sporiaci účet? Nech je to čokoľvek, skúste to robiť s mierou, bude to tak najlepšie. Veľa šťastia!